“Reçeller” etiketi ile etiketlenmiş yazılar

Ayva Reçeli Tarifi (Nar Suyu İle)

 

Sonbaharın bu son günlerinde kışa bir adım daha yaklaşmışken ve ayva zamanı gelmişse; ayva reçeli tarifi paylaşılmalı, denenmeli, reçel kavanozu dolapta yerini almalı…

Ama öncelikle bir hal hatır sorulmalı 🙂 görmeden sevdiğim değerli arkadaşlarım, vakit ayırıp amatörce yaptığım tarifleri okuyan sevgili okurlar… Umarım çok çok iyisinizdir, dışarıda sonbaharın hüznü yaşanıyor olsa da, kalpleriniz mutluluk ve huzur doludur inşallah…

 

 

Bu yıl bahçedeki ayvalar çok olmadı; buradan kışın yumuşak geçeceği sonucunu çıkarmak belki iyimserlik olur ama babaannem öyle diyor!

Ayva reçelinin yapımı diğer reçellerden biraz farklı, öncelikle az da olsa yumuşaması için biraz su ile kaynatmak gerekiyor, yine de yapımı çok kolay, bu konuda gözlemlediğim püf noktalara gelince;

-rendeleyip marmelat yapmak istiyorsanız ayvanın cinsi çok önemli değil ama doğrayarak taneli yapmak istiyorsanız pişerken dağılmaması için sert ayvalardan almalısınız.

-Reçeli ya da marmelatı kısık ateşte yaparsanız rengi şahane bir pembe oluyor.

-Ayva çekirdeklerini ilave ettiğinizde reçelin ya da marmelatın suyu jöle kıvamını alıyor ve taneleri ile bütünleşiyor, ben bu kez çekirdeklerini ilave etmeden kaynattım, ayvanın genel olarak özelliğinden olsa gerek reçelin suyu yine jöleye benzedi, sanırım bunun nedeni de kısık ateşte biraz uzun kaynatmak.

Bir diğer hatırlatma; ayva reçelini yaparken biraz su ilave etmek gerekiyor, çünkü ayvanın çok fazla su salmasını beklemiyoruz. Ben su yerine nar suyu kullandım. Rengi biraz daha belirgin oldu ve tadı güzeldi, biz beğendik.

 

 

Malzemeler

1 kg. ayva (soyulup, doğranmış)

1 bardak su(ayvaları haşlamak için)

1 kg. şeker

1/ 2 su bardağı nar suyu

1/ 2 limon suyu

Uygulama

Ayvaları soyup doğrayarak bir bardak su ilavesi ile hafif ısıda yumuşayana kadar 8-10 dakika pişirdim.

Suyu azalan ve kısmen yumuşayan ayvalara nar suyunu ve şekeri ilave ederek, şeker eriyene kadar kuvvetli ısıda, şeker eridikten sonra hafif ısıda yaklaşık 30 dakika reçel kıvamı alana kadar kaynattım.

Reçele rengini ve jöle kıvamını veren ayva çekirdeğidir derler ama ayva çekirdeği kullanmadım, yine de şahane renkli ve hafif jöle kıvamlı çok güzel bir reçel elde ettim.

Sadece bu kadar 🙂

 

 

 

 

Kasım 29, 2011 Reçeller kategorisine gönderilmiş - devamı

Çilek Reçeli Tarifi

 

 

En sevdiğiniz meyve nedir diye sorduklarında; ilk aklıma gelen,muhteşem kırmızı rengi ve nefis aromasıyla çilek olurdu herhalde 🙂  Çilek reçeli ve çilek marmelatına da bayılırım. Bir türlü gözüm doymaz, söz konusu çilek olduğunda, bahçede çilek yetişmediği yıllarda kasa ile de aldığım olmuştur fiyatına hiç aldırmadan (çilek kasaları küçük oluyor arkadaşlar, 3-4 kiloluk sanırım )

İçinde çilek fidelerinin olduğu bir bahçe hayalim vardı, o da gerçekleşmiştir! Bahçedeki 100 bodur elma ağacının altına 5 adet yediveren çilek fidesi ekilmişti, 3-4 yıl önce, ilk yıl çok güzeldi, çileğe doyduk. Ertesi yıl çilek fideleri toprak ve damla sulamayı sevince çoğaldılar, her bir ağacın altında 10- 15 fide oldular ve artık siz düşünün çilek miktarını 🙂

 

 

Bulabildiğimiz en büyük kaplarla, tepsilerle çilek topladık o yıl. Çilek toplamak saatlerimizi alıyordu, komşularımız bile çileğe doydu.

Sonra, elma ağaçlarının altındaki çilek fideleri ile baş edemedik ve azaltarak bahçenin başka bir yerine tahliye ettik. Şimdi yetecek kadar çilek yapıyorlar.

Çilek reçeli yaparken biraz farklı bir yöntem kullanıyorum. Öyle şekere yatırıp bir gece bekletme ve saatlerce kaynatma yok benim tarifimde. Çok çabuk oluyor, çok pratik ve kolay aynı zamanda. Tabi bir o kadar da nefis !Bu konuda gerçekten çok iddialıyım, denediğinizde şimdiye kadar yaptığınız en canlı renkli ve en nefis reçel olacak, inanın 🙂

 

 

Malzemeler

1 kilo küçük boy çilek

1 kg. şeker (pancar şekeri)

2-3 çorba kaşığı su

1 limon suyu

1 çay kaşığı tereyağı

 

 

Uygulama

Çilekleri yıkayıp, saplarını temizledikten sonra, mutfak tartısı ile tartıyorum. Şeker miktarını en doğru şekilde ayarlamak için.

Mutfak tartınız yoksa ve 1 kilo çilek almışsanız; saplarını temizlediğinizde ve en az 5-6 tane çileği de beğenmeyip attığınızda, yaklaşık 900 gr çilek kalacak elinizde. Şeker ilave ederken bu noktayı göz önüne almanızı tavsiye ederim. Ayrıca, ben nişasta bazlı şeker yerine pancar şekeri kullanıyorum.

Ayıklanmış çilekleri tencereye alarak, üzerine yine tartarak şekeri ilave ediyorum. Çok az, 2-3 çorba kaşığı kadar su ilavesi ile ocağa alıyorum.

Suyu niye ilave ettim? Çileği, suyunu salması için bekletmediğim için, şekerin ilk birkaç dakikada tencerenin dibine yapışmadan erimeye başlaması için çok az su gerekli. Daha sonra ısı ile şeker erimeye başlayacak ve aynı anda çilekler de ısı ile su salmaya başlayacaklar. Kaynarken çok fazla köpük oluşmaması için bir çay kaşığı tereyağı ilave ediyorum.

Çilekleri şeker eriyene kadar ve çilekler su salmaya başlayana kadar 3-5 dakika normal ısıda, kaynamaya başladıktan sonra 8-9 dakika kuvvetli ısıda kaynatıyorum.

Bu arada önemle büyük boy tencere kullanmanızı tavsiye ederim,  çilek reçeli kaynarken çok kabarıyor, tencereden taşmasın diye ısıyı azaltırsanız bu kez çabuk reçel olmaz.

Reçelin son 1 dakikasında limon suyunu ilave ediyorum.

 

 

Bu şekilde kısa sürede ve kuvvetli ısıda yapılan reçellerde, reçelin rengi inanılmaz güzel oluyor. Canlı rengine hayran olacaksınız. Çileklerin formu bozulmuyor ve bekleterek çok fazla su salmasına izin vermediğimiz için, reçeldeki tane ve reçel şerbeti oranı da dengeli oluyor.

Reçeli az yapmışsanız ve hemen tüketilecekse sorun yok, ama çok yapmış ve kışın tüketmek için saklamak istiyorsanız; reçel sıcakken kavanozlara koyarak, sıcak suda 2-3 dakika bekletilen kapaklar ile kavanozu sıkıca kapatmanızı ve tamamen soğuyana kadar ters çevrilmiş şekilde bekletmenizi tavsiye ederim.

 

 

Ramazan da iftar sofralarında biz kahvaltılık yiyecekler de koyarız masaya, reçel, peynir, zeytin gibi…

Bu çilek reçeli ramazan sofralarını da süsleyecek inşallah…

 

Temmuz 29, 2011 Reçeller kategorisine gönderilmiş - devamı

Bahçede Yaz Sonu ve Kış Hazırlıkları

 

Bahçemizde yaz sebze ve meyveleri artık toplanıyor, meyvelerin bir kısmı ile reçel yaptık, birçoğunu sevdiklerimizle eş ve dostlarla paylaştık; bir meyve ağacının kaç kişiyi mutlu ettiğini, kaç canlıyı doyurduğunu tahmin bile edemezsiniz; arılar, kuşlar, bizler…

Bahçe aynı zamanda tefekkür etmek için bulunmaz bir mekan. Yaradan ın isimlerinin yansımalarını görebileceğimiz, hiçbir şeyin boşuna olmadığı, uyumlu, ahenkli…

Bahçede bir taraftan kış sebzeleri de ekilmeye başladı. Ağustos başından itibaren, lahana, brokoli, pırasa ve karnabahar fideleri bahçe ile buluştu.

 Şimdi beraber bahçede bir gezintiye ne dersiniz?

bahçe ile buluşmayı bekleyen brokoli fideleri

Bunlar daha şanslı...

kereviz fidelerini Temmuz sonunda ektik

ilk ekilen pırasa fideleri büyüdü bile

bunlar da yeni ekilenler

Bazı kış sebzelerini farklı zaman dilimlerinde dikmek gerekiyor, önce dikilenler erken oluyor, onlar bittiğinde sonradan dikilenler büyüyüp yetişiyor,böylece bütün kış boyunca organik pırasalarımız hiç bitmiyor 🙂

karnabahar fideleri

bu küçük fideler dev lahanalara dönüşüyor

 Bazen kocaman lahanalara minik yeşil tırtılların dadandığını ve büyük bir hızla lahanayı bitirdiklerini görüyoruz. Ama sağlam kalanlar bize yetiyor.

kışın bol bol balkabağı yiyeceğiz

Bahçede en sevdiğimiz meyvelerden biri

Mustafa ve dev yerelmaları

bu ne poz böyle 🙂

Yerelmaları harika bitkiler; bahçeniz büyükse kenarlara bir kez yerelması dikmeniz yeterli, kışın patates toplar gibi toprağın altından yerelmalarını çıkarmak çok zevkli oluyor, gözümüzden kaçanlar ise bir sonraki yıl için tohum vazifesini görüyor. Böylece her yıl yeniden fideler çıkıyor ve büyüyor, muhteşem bence:) Sadece suyu çok sevdiğini söylemeliyim, başka hiçbir bakıma ihtiyaç yok.
Ağustos 30, 2010 Uncategorized kategorisine gönderilmiş - devamı

Böğürtlen Reçeli

yabani böğürtlen reçeli

Ev yapımı yabani böğürtlen reçelinden daha güzel ne olabilir acaba 🙂  Benim gibi böğürtlen hastası biri için hiçbir şey 🙂

Bahçedeki böğürtlenler yetmedi! Sanırım eşim böyle düşünüyor. Bazı şeyleri erkeklerin anlaması imkânsız… Oysa bahçedeki böğürtlenleri daha çok böğürtlen suyu yapmak için kullandım, ayrıca onlar reçel yapmak için oldukça büyük ve geçen yılki gözlemlerime göre yabani böğürtlen reçeli daha çok seviliyor bizim evde.

Yabani böğürtlen toplamak için, senin gibi biz de ormana mı gidelim şimdi? Dediğinizi duyar gibiyim, iyi haber; dün köylü pazarında birçok tezgâhta, plastik kapların içinde ormandan toplanmış yabani böğürtlen satılıyordu. Bulunduğunuz yerde böyle bir köylü pazarı varsa, kolaylıkla yabani böğürtlenlere ulaşabilirsiniz.

Yabani böğürtlen diye ısrarıma gelince; küçük ve tatlı oldukları için tercih ediyorum. Aşı böğürtlenler oldukça büyük ve biraz daha ekşi bir tada sahip, bununla birlikte onlardan da güzel reçel oluyor.

yabani böğürtlen

Malzemeler

1/ 2 kg. yabani böğürtlen

1/ 2 kg. şeker

1 tatlı kaşığı limon suyu

2- 3 yemek kaşığı su

Uygulama

Malzeme listesi ve reçel tarifi her zamanki gibi aslında. Böğürtlenler çabuk dağılan bir yapıya sahip, yıkarken dikkatli olmak gerekiyor. Süzgüye koyarak suyun altından geçirmek en garantili yıkama yöntemi.

Yıkanan böğürtlenleri tencereye alarak, ağırlığı kadar şeker ilave ediyorum. 1- 2 saat böğürtlenlerin suyunu salması için bekletiyorum.

Reçel tenceresini ocağa alarak, birkaç yemek kaşığı su ilave ediyor, düşük ısıda önce şekerin erimesini bekliyor, sonra yüksek ısıda kaynamaya bırakıyorum. Kaynama noktasından sonra, 7-8 dakika daha kaynatınca reçel kıvamına geliyor. Bu arada oluşan köpükleri alıyorum.

Ocağın altını kapatmadan hemen önce, 1 tatlı kaşığı limon suyunu ilave ediyorum.

Reçelin çok sulu olduğunu görüp sakın daha fazla kaynatmayın, soğuduğunda, hatta buzdolabında bir gün beklediğinde ideal kıvama ulaştığını fark edeceksiniz.

Kışın kullanmak için yapılan reçelleri sıcakken kavanoza koyup kapağını sıkıca kapatmayı ve ters çevirerek soğuyana kadar o şekilde bırakmayı tavsiye ediyorum. Böylece kavanozun kapağı tutuyor ve hava almadığı için kesinlikle bozulmuyor.

 

 

böğürtlen reçeli

 

 

Püf Nokta; Reçelin şerbetinin çok fazla olmasını istemiyorsanız, bekleme süresini mümkün olduğu kadar kısaltmaya çalışın. Böğürtlen, çilek, vişne gibi sulu meyveler, çok bekletilirse fazlasıyla su salar ve bu suyu azaltmak ve reçele döndürmek için çok kaynatmak gerekir. O zaman da doğal rengi kaybolur, rengi koyulaşır 🙁

Bence en ideal olanı, sadece şekeri ıslatacak kadar su salmasına izin vermek. Bu tarifte, böğürtlenleri şekerde 1- 2 saat beklettiğimde, şekeri ıslatacak kadar su salmadığını gördüm, bu nedenle biraz su takviyesi yaptım.

kayın ormanı

Ağustos 14, 2010 Reçeller kategorisine gönderilmiş - devamı

Kayısı (zerdali) Reçeli

 
kireç suyunda bekletilmiş kayısı reçeli

Sevgili arkadaşlar,

Şimdiye kadar yaptığım en güzel kayısı reçeli ile karşınızdayım. Daha önce evdeki yenilmeyen kayısıları değerlendirmek için reçelden çok marmelada benzeyen bir kayısı reçeli! Yapmıştım.

Bu kez pazarda, özellikle reçel yapmak için ideal olan “zerdali” cinsi kayısıları gördüğümde hiç kaçırmadım, hemen aldım. Bu zerdalilerin boyutu diğer kayısılara göre daha küçük, küçük birer erik kadar. Dokusu da biraz daha sıkı ve sert oluyor.

Aldığım 1,5 kilo zerdaliyi iki farklı yöntemle reçel yaptım. Her ikisi de güzel oldu, ama kireç suyunda beklettiğim süperdi diyebilirim.

Bu arada zerdaliyi niye bu kadar az aldım diye hala kendime kızıyorum 🙂

kayısı reçeli

Normal kayısı reçeli

Malzemeler

500 gr. çekirdeği çıkartılmış kayısı

500 gr. şeker

100 ml. Su

Yarım limonun suyu

Normal Kaysı Reçeli

Uygulama

Zerdali cinsi kayısılarımızı hiç kesmeden çekirdeklerini çıkartarak işe başlıyoruz. Bunu daha önce denediniz mi bilmiyorum ama zor değil, bir iki başarısız denemeden sonra rahatlıkla yapabileceğinize inanıyorum. Bu kısmı atlamadan uygulamanız çok önemli, yoksa top top reçeliniz olmaz 🙂

Ben çekirdekleri çıkarmak için mikserin çırpıcı aparatını kullandım. Şiş gibi bir şeyle de olabilir.

kolay kayısı çekirdeği çıkarma

Çekirdekleri çıkartılan zerdalileri tencereye alıyor ve ağırlığı kadar şeker ilave ediyorum. Birkaç saat bekletiyorum.

Zerdaliler diğer meyvelerde olduğu gibi çok fazla su salmıyor, bekleme süresinin sonunda sadece şekerlerin bir miktar ıslandığını gözlemledim. Bu nedenle biraz su ilave etmek kaçınılmaz.

Reçeli ocağa alıp, 100ml. Kadar su ilavesi ile kaynamaya bırakıyorum. Kaynama noktasından sonra ocağın ısısını biraz azaltıp, saati 15 dakikaya ayarlıyorum.

Reçelin son birkaç dakikasında yarım limon suyunu ilave ediyorum. Reçelin olup olmadığını anlamak için zerdalilerin yumuşaklığını kontrol etmek gerek. Yeterince yumuşadığını düşündüğünüz an, olmuş demektir.

Çok fazla kaynatarak bütün olan formlarının bozulmasına izin vermeyin bence, 15 dakika kaynatma üst sınırı diyebiliriz.

zerdali reçeli

Reçeli ocaktan aldıktan sonra, eğer hemen tüketecekseniz (bu reçele sabretmek çok zor) soğutup kavanoza koyabilirsiniz. Kışlık olarak yapmışsanız; sıcakken reçeli kavanoza koyup kapağını sımsıkı kapatın ve kavanozu ters çevirerek, soğumaya bırakın. Böylece kapak tutacak ve hava almadığı için kışa kadar güvenle bekleyecektir.

Kireç suyunda bekletilen kayısı reçeli

Malzemeler

500 gr. çekirdeği çıkartılmış kayısı

500 gr. şeker

100 ml. Su

Kayısı bademi( çekirdeği)

1-2 litre kadar kireç suyu

Yarım limonun suyu

 

Kireç suyunda bekletilen kayısı reçeli

Uygulama

Vaktiniz varsa ve kayısı reçelinde son noktayı yakalamak istiyorsanız, kesinlikle beklemeye ve biraz daha zahmete değer.

Kireçte bekletmenin farkı ne oluyor? Diye merak edenler için bir tanımlama yapmak gerekirse; kireç suyunda beklediğinde zerdaliler biraz daha sertleşiyor, reçel kaynatılırken görüntüleri hiç bozulmadığı gibi, dokusu da çok fazla yumuşamıyor. Sanki normal zerdalinin içine, hücrelerine şerbet doldurulmuş gibi şeffaflaşıyor, şekerlemeye benzer bir tat oluşuyor ki, bence bu muhteşem. Ayrıca yine inanılmaz derecede şeffaf bir şerbeti oluyor.

 

kayısı reçeli

Sönmemiş kireç ile ilgili bilgileri “kireçte kabak tatlısı” tarifinde vermiştim. İrili ufaklı kireç parçalarını birkaç litre suyun içine bırakıyor ve bu parçaların erimesini bekliyoruz. Sonra dibine çöken kireci havalandırmadan yavaşça üzerindeki kireç suyunu başka bir kaba alıyoruz.

Çekirdekleri çıkartılmış zerdalileri bu kireç suyunda en az 3-4 saat bekletiyoruz. Sonra güzelce yıkayarak normal suda 5-10 dakika bekletiyor ve oradan da reçel yapacağımız tencereye alıyoruz. Üzerine ağırlığı kadar şeker ve 100 ml. Kadar su ilavesi ile kaynatıyoruz.

Reçelleşme süresi, diğer zerdali reçelindeki gibi. Ocaktan almadan birkaç dakika önce limon suyunu ilave ediyoruz.

Kayısı bademlerini kırıp soyduktan sonra biraz kavuruyoruz. Reçeli ocaktan indirdikten sonra ilave ediyoruz.

Yarım kilo zerdaliden, orta boy bir kavanoz (500 ml) reçel oluyor.

zerdali reçeli

Ağustos 10, 2010 Reçeller kategorisine gönderilmiş - devamı

Şeftali Reçeli

şeftali reçeli

Şeftalinin en bol ve güzel olduğu bu günlerde, reçel ve marmelat yapmak için en uygun zaman. Şeftali reçeli her cins şeftaliden olabilir. Bazen yapmak istediğimiz reçele göre şeftali almak için bütün pazarı turlar, bazen de evde yenilmeden kalmış şeftalileri ziyan olmasın diye reçel yaparız.

Şeftali reçeli yaparken sert şeftali seçmek, reçeli kaynatırken şeftali dilimlerinin dağılmaması açısından önemli. Sonra şeftali reçeli hayali kurarken marmelada dönüşmüş bir reçelle karşılaşabiliriz 🙂

Kesin olmamakla birlikte şöyle bir kuraldan bahsedilebilir; şeftali marmeladı için yumuşak şeftali, şeftali reçeli için sert şeftali tercih edilir. Bu tamamen benim mutfağıma ait bir kural 🙂

şeftali reçeli

Geçen yıl yaptığım ve sıcakken kapağını kapattığım için hava almayan ve kilerde olduğu halde rengi hala mükemmel olan bir kavanoz şeftali marmeladı var. Dolayısı ile bahçedeki nektarınlar reçel yapılarak değerlendirilecek.

Nektarin, bir diğer adıyla “tüysüz şeftali” reçel yapmaya çok uygun bir meyve. Biraz sert olanlarını bulursanız reçel yapmak için sakın kaçırmayın. Dilimleri hiç dağılmıyor ve nefis reçeli oluyor.

Benim gibi reçel yapmak için nektarin seçtiyseniz, reçelin rengi ile ilgili bir püf noktayı paylaşmak istiyorum, reçel yaparken şeftalinin birinin kabuklarını soymadan dilimledim. Kırmızı kabuğundan dolayı hafif pembe renkte harika bir reçelim oldu. Nektarinin kabuğu ince olduğu için reçelde çok fark edilmedi, tavsiye ederim.

Diğer reçel tariflerim için buraya bakmanız yeterli…

şeftali reçeli

Malzemeler

1 kg. soyulup dilimlenmiş nektarin cinsi şeftali

1 kg. şeker

1 limon suyu

Uygulama

Şeftalileri yıkayıp soyarak dilimliyorum. Bir tanesini reçele renk vermesi için soymadan dilimliyorum. İstediğiniz gibi dilimleyebilirsiniz, ben elma dilimi şeklinde kestim.

Şeftali dilimlerini tencereye alıyor ve üzerine bire bir ölçü ile şekeri ilave ediyorum. Bir iki saat beklettiğimde yeteri kadar su salmış oluyor.

Tencereyi ocağa alıyor ve kaynamaya başladıktan sonra, ocağın ısısını çok düşürmeden 8-10 dakika kaynatıyorum. Köpükler oluşmuşsa alıyorum.

Bir limon suyunu sıkıp, reçele ilave ediyorum.

şeftali reçeli

Ocağı kapatıyorum, kenara alarak soğumasını bekliyorum.

 Kışın kullanacaksanız sıcakken kavanoza doldurup, kapağını kapatır ve kavanozu ters çevirerek soğuyana kadar bu şekilde bekletirseniz, kapak tutuyor ve hava almıyor. Böylece bozulmadan güvenle saklayabilirsiniz.

şeftali reçeli

Ağustos 3, 2010 Reçeller kategorisine gönderilmiş - devamı

Çilek Reçeli

 

nefis çilek reçeli

Çilek reçeli; mis gibi kokusu ve canlı rengiyle, herhalde en çok sevilen reçellerden biridir. Bizim evde kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olduğu gibi, ilk önce tükenen de çilek reçeli ve çilek marmelatıdır.

Bahçede bol miktarda çilek bulunduğu için reçel yapmak hiç sorun değil. Mayıs ayında yetişen, çok iri ve yumuşak olan çileklere nazaran şimdi yetişenler daha küçük, kokulu ve sert. Çilek reçelinde, çileklerin küçük ve kokulu olması çok önemli, böylece dağılmadan tane tane kalırlar ve mis gibi kokularına dayanmak da çok zordur 🙂

Çilek reçelini, her zaman yaptığım gibi yine yüksek ısıda kaynattım, böylece sadece 8 dakikada reçel kıvamına döndü ve canlı rengini hiç kaybetmedi.

Ayrıca reçele konulan şeker miktarının da, kaynama süresini kısalttığını söylemek gerek. En azından 1/1 ölçü şeker kullanılmalı, daha az şekerle yapılan reçelleri buzdolabı dışında muhafaza ederken bozulma ihtimali olabilir.

nefis çilek reçeli

Malzemeler

1 kg. ayıklanmış çilek

1 kg. şeker

Yarım limon suyu

Uygulama

Çilekleri yıkayıp, ayıkladım ve reçel yapacağım tencereye (büyük boy tencere kullanın, en çok kabarıp taşan reçel, çilek reçelidir ) bir kat şeker ve bir kat çilek şeklinde koydum.

Sadece 1-2 saat sonra; yüksek ısıdaki ocağa alıp, kaynama noktasına kadar bekledim, kaynamaya başladıktan sonra saati 8 dakikaya ayarladım.

Kaynarken oluşan köpükleri aldım.

Sekiz dakika sonunda, yarım limon suyunu sıkarak ocağı kapattım.

Son kez üzerinde biriken köpükleri topladım. 5-6 dakika bekledikten sonra, henüz sıcakken kavanoza doldurup ağzını sıkıca kapattım ve tamamen soğuyana kadar ters çevrilmiş olarak beklettim.

Sonra doğruca kilere, diğer reçel kavanozlarının yanına 🙂

nefis çilek reçeli

Temmuz 17, 2010 Reçeller kategorisine gönderilmiş - devamı

Bademli Kayısı Reçeli (Apricot Jam)

 


 

Pazardan alınıp, sert ve benekli olduğu için yenilmeyen ve dolapta bekleyen kayısıları, reçel yaparak değerlendirmenin iyi bir fikir olacağını düşündüm.

Reçellerde, fındık ya da badem kullanmayı seviyorum; zencefilli elma reçeli ve incir reçelinde fındık kullanmıştım, kayısı reçelinin içine de tatlı olan kayısı çekirdeklerini soyarak ilave ettim. Çok faydalı ve doğal olan bu kabuklu yemişleri özellikle çocuklarımıza yedirmeliyiz.

Kayısı reçeli verdiğim ölçülerle bir küçük kavanoz (250 gr.) ve bir kâse kadar oldu, kabuğu soyulan kayısılar pişerken yumuşadı,  hatta eridi, bu şekli ile pastalarda meyve sosu olarak kullanmaya da elverişli hale geldi.

         Malzemeler

        500 gr. Soyulup dilimlenmiş kayısı

        350 gr. Şeker

        1tatlı kaşığı limon suyu

        Soyulmuş kayısı çekirdekleri

        Uygulama

        Mutfakta yıllarını geçirmiş tecrübeli hanımlar belki ihtiyaç duymayabilir ama mutfak tartısı olmayan bir mutfakta bence bir şeyler eksiktir. Her şeyi göz kararı koyup, nasıl olacak diye strese girmektense basit bir mutfak tartısı almak hayatı kesinlikle kolaylaştırır.

         Reçel için, önce kayısıları soyup dilimledim ve tarttığımda 520 gr. geldiğini gördüm.

         Tencereye dilimlenmiş kayısıları, 350 gr. kadar şeker ve yarım kahve fincanı su koydum.

         Kaynamaya başladıktan sonra, ocağın ısısını biraz azalttım, reçelin üzerinde biriken köpükleri aldım, yaklaşık 15 dakikada reçel kıvamı oluştu.

          Limon suyunun da ilave ederek ocağı kapattım, kayısı çekirdeklerini kırıp, içindeki bademi soydum ve onu da ılınan reçele ilave ettim.

         Reçel, küçük bir kavanozu tam doldurdu ve bir kase de kahvaltılık arttı. Hepimiz reçeli severek yedik…

Related Posts with Thumbnails
Haziran 27, 2010 Kahvaltı, Reçeller kategorisine gönderilmiş - devamı