Sodalı Peynirli Börek

Sıcakların iyice kendini hissettirdiği güzel bir Cuma gününde, sodalı peynirli börek kahvaltıda ya da ikinci çayında ne güzel olur değil mi?

Ben sabah kahvaltısı için 3 yufka ile hazırladım,(yarım ölçü de diyebiliriz) tatilde malum kahvaltılar çok daha geç yapılıyor. Çocuklar evde olunca onlarla yapılan kahvaltının tadı da bir başka oluyor. Daha iştahlı, keyifli ve hareketli geçen bu kahvaltılarda her zaman yapılan çay artıyor (çocuklar çay sevmiyor) ama ekmek omleti olsun, kabaklı omlet olsun yada bugün yaptığım gibi sodalı peynirli börek olsun, tamamen bitiyor 🙂

Soda konusunda küçük bir bilgi paylaşmak istiyorum. Ben üzerinde “ doğal maden suyu” yazmayan sodalardan almıyorum. Bazılarında, özellikle meyveli olanlarda mineralli içecek yazıyor. Bunların doğal maden suyu olmadığını okumuştum.

Ayrıca börek harcında, genel olarak kullanılan lor peynirinin yanında yağlı beyaz peynir kullanıyorum. Bunu kesinlikle denemenizi tavsiye ederim. Çok daha lezzetli oluyor; peynir eriyor, yumuşak ve yağlı bir kat oluşuyor.

Malzemeler

3 adet hazır yufka

1/2 çay bardağı yoğurt

1/ 2 çay bardağı sıvıyağ

1/ 2 çay bardağı süt

1/ 2 şişe soda (maden suyu)

2 yumurta

Börek Harcı

2-3 yemek kaşığı lor peyniri

2 parça beyaz peynir

Maydanoz

Taze nane (isterseniz)

Uygulama

 


Büyük boy yuvarlak borcam tepsiyi hafifçe yağlayarak ilk yufkayı üzerine seriyorum. Kenarlarından taşıyor, sorun değil, onları son katta kullanacağım.

Yoğurt, sıvıyağ, süt ve maden suyunu bir kaba alıyorum, yumurtaların sadece 1 tanesini kırıp güzelce karıştırıyorum.

Tepsideki yufkanın üzerine kaşık yardımıyla bu karışımdan sürüyorum.

İkinci yufkayı buruşturarak, gelişigüzel ama eşit oranda tepsiye yerleştiriyorum. Yine börek karışımından bolca sürüyorum.

Peynirli harç malzemesini eşit şekilde tepsiye döşüyorum.

 

 

Üçüncü yufkayı açıp tam tepsi büyüklüğünde ortasını kesiyorum. Kenarlarından artan yufkaları tepsiye yerleştiriyorum. İlk yufkanın dışarı taşan kenarlarını da tepsinin içine yerleştiriyorum. Yine börek karışımını sürüyorum.

Tam tepsinin büyüklüğünde kestiğim son yufka parçasını böreğin üstüne yerleştirip, kalan börek karışımı malzemesine ayırdığım 1 yumurtayı da kırarak, güzelce karıştırıyorum ve böreğin üzerine eşit şekilde sürüyorum.

200 derecede ısınmış fırında yaklaşık 30 dakika nar gibi kızarana kadar pişiriyorum. Böreğin altını da kontrol edip, beyaz kalmamasına dikkat ediyorum.

Zevkle ve sevgiyle yapılan peynirli börek kahvaltıda, kısa sürede bitiyor.

 

 

 

5 yorum

Bir Cevap Yazın